• Andrzejki

• 30 listopada w naszej szkole obchodzone były Andrzejki. Uczniowie klas IV-VIIII przygotowali kilka andrzejkowych wróżb i zabaw, aby pokazać zwyczaje kultywowane przez ich dziadków i pradziadków. W tym dniu odbył się również konkurs na najładniejsze przebranie oraz loteria fantowa. Nad przebiegiem zabawy andrzejkowej czuwał Samorząd Uczniowski. Wszyscy bardzo dobrze się bawili :)

• Konkurs na ulotkę promującą noszenie odblasków

• W listopadzie uczniowie klas IV wzięli udział w gminnym konkursie na ulotkę pt. "Świeć przykładem - noś odblaski"

Spośród 26 prac komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:

I miejsce - Jakub Siwiński - SP Siemiątkowo

II miejsce - Michał Piątek - SP Siemiątkowo

III miejsce - Julia Szymańska - SP Łaszewo

Wyróżnienia:

Cezary Ciesielski - SP Siemiątkowo

Marcelina Cybulska - SP Siemiątkowo

Natalia Jankowska - SP Łaszewo

• Żywa lekcja historii

•    Uczniowie klas 4-8 w dniu 22 listopada 2021 r. uczestniczyli w „Żywej lekcji historii – Od powstania listopadowego, do odzyskania niepodległości”, przeprowadzonej przez grupę ARKONA z Torunia. Prowadzący wykorzystali wiele ciekawych rekwizytów, zachęcając dzieci i młodzież do czynnego udziału w zajęciach. Uczniowie mogli: przymierzyć mundur żołnierski, obejrzeć broń, wziąć udział w plebiscycie dotyczącym przynależności państwowej Górnego Śląska. Na zakończenie każdy z uczestników, biorących czynny udział w lekcji, otrzymał w prezencie bitą monetę.

• Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

• Uczniowie kl. I- III naszej szkoły włączyli się w obchody niezwykłego święta:

„21 listopada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień”

19 listopada 2021 r. wszyscy uczniowie i nauczyciele pojawili się w szkole w żółtych strojach lub z żółtymi elementami garderoby. W każdej klasie odbyła się pogadanka nt. „Co to znaczy być życzliwym dla innych?”.

Odbyły się klasowe plebiscyty na  najbardziej życzliwego ucznia.

Uczniowie klas pierwszych wykonali upominek dla przyjaciela (z kolorowych kółek  - kwiatki), a uczniowie klas II – III zilustrowali „Życzliwe cytaty” w formie  plakatu.

Uczniowie  świetnie bawili się przy monitorze, grając w „Ruletkę życzliwości”.

Wylosowaną czynność wykonali w domu i potwierdzili zdjęciami.

• Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły Majorze Henryku Sucharskim

• Dnia 10 listopada 2021r. odbył się w naszej szkole Konkurs Wiedzy o Patronie Szkoły Majorze Henryku Sucharskim (edycja III). Spośród 23 uczestników wyłonieni zostali laureaci:

I miejsce - Aleksandra Gontarek (klasa VIII a)

II miejsce - Julia Piwońska (klasa VIII a)

III miejsce - Konrad Lignowski (klasa VIII a)

• 11 listopada

• Z okazji obchodów rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę Samorzad Uczniowski ZS zorganizował akcję, mającą na celu kształtowanie szacunku do własnego kraju, pt. "11 listopada". W ramach akcji społeczność szkolna zadbała o odpowiedni wystrój klas i korytarzy szkolnych. Uczniowie klas IV-VIII przygotowali plakaty na temat "Jestem Polakiem i...". Wychowankowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w akcji SU wykazali się odpowiedzialnością i zaangażowaniem.

• Narodowe Święto Niepodległości

• Data 11 listopada to symbol walki o wolność, symbol wiary, miłości i symbol zwycięstwa.

Z tej okazji uczniowie klasy V i VIII b zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, w którym przypomnieli o kilku najważniejszych faktach związanych z tym wydarzeniem. Opowiadali o walce z zaborcami, recytowali wiersze, śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

• 3 edycja - Dzieci Uczą Rodziców

• 29 października 2021 r. podczas realizacji drugiej lekcji  - „Magiczny las” - w ramach trzeciej edycji ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci Uczą Rodziców", uczniowie klas I-III poszerzyli wiedzę o mieszkańcach lasu, poznali kilka popularnych gatunków drzew, które występują w polskich lasach, a także nabyli wiedzę o tym, czego w lesie robić nie wolno.

• Szkoła Pamięta . . .

•      Nasza szkoła ponownie włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła Pamięta”, aby pielęgnować pamięć o bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii ogólnonarodowej i lokalnej.

Uczniowie pod opieką nauczycieli  przygotowali prezentację o uroczystości Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym. Odwiedzili i uporządkowali groby osób bliskich dla społeczności szkolnej na cmentarzu w Siemiątkowie. Złożyli kwiaty i zapalili znicze między innymi na grobie pierwszego proboszcza Parafii p. w. św. Kazimierza w Siemiątkowie Księdza Kanonika Edwarda Toruńskiego.

W związku z ustanowieniem roku 2021 Rokiem Świętego Maksymiliana Kolbego w kl. V-VIII zostały przeprowadzone katechezy o życiu zakonnika, męczennika i świętego Kościoła Katolickiego, przygotowano montaż słowno – muzyczny, plakaty o tym wybitnym Polaku i kapłanie.

Uczniowie klas ósmych wspominali swoich bliskich zmarłych, przygotowali wystawę pamiątek rodzinnych, które przekazywane są w ich domach z pokolenia na pokolenie. Wśród tych cennych skarbów znalazły się miedzy innymi: fotografie, medale, biżuteria, żelazko, lampa, aparat fotograficzny, szkatułka, dzbanki…

• Dzieci Uczą Rodziców

• W roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Siemiątkowie już po raz trzeci  przystąpili do Ogólnopolskiej Akcji  Edukacyjnej - „Dzieci Uczą Rodziców, której celem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa wśród najmłodszych, popularyzacja postaw proekologicznych, promocja aktywnego i zdrowego trybu życia, a także zachęcenie dzieci do rozmowy z rodzicami na tematy, które były przedmiotem lekcji

30 września 2021 r. przeprowadzono lekcję 1 – „Bezpieczny uczeń”.

Uczniowie  zdobyli i utrwalili zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zasady przechodzenia na przejściu dla pieszych, poznali najważniejsze znaki drogowe, a także zasady zachowania podczas zabawy na placu zabaw.