• O projekcje

        • Zajęcia przedszkolaków w Łaszewie i w Siemiątkowie rozpoczeły się dnia 21 stycznia 2014r.

          Realizacja projektu jest możliwa dzięki Wójtowi Gminy p. Piotrowi Kostrzewskiemu, który zaakceptował pomysł napisania i złożenia wniosku do konkursu oraz Radzie Gminy Siemiątkowo, która wyraziła zgodę na przeznaczenie 15% jako wkład własny Gminy do projektu.

          Siemiątkowo 07.01.2014r.

          Informacja o projekcie

          Zespół Szkół  w Siemiątkowie realizuje  od 1 stycznia 2014r. projekt konkursowy „Przedszkole szansą na lepszy rozwój” współfinansowany przez Unię Europejską  ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach PO KL.  Głównym celem projektu jest zwiększenie udziału dzieci 3-4 letnich w edukacji przedszkolnej z zachowaniem zasady równości szans dziewcząt i chłopców. Dzięki realizacji projektu w Przedszkolu Samorządowym w Siemiątkowie utworzono dodatkowe miejsca dla 41 3-4 letnich dzieci  z gminy Siemiątkowo. Dyrektor zespołu szkół jest koordynatorem projektu, wicedyrektor zespołu szkół i dyrektor szkoły podstawowej w Łaszewie nadzorują część merytoryczną projektu. W projekcie uczestniczy 11 dzieci w oddziale przedszkolnym w Łaszewie i 25 w przedszkolu w Siemiątkowie. Zajęcia z edukacji przedszkolnej, języka angielskiego, języka niemieckiego, rytmiki, zajęcia logopedyczne i terapia pedagogiczna oraz wyżywienie są dla dzieci bezpłatne. Dla rodziców zaplanowano nieodpłatnie wsparcie psychologiczne. Z projektu sfinansowano adaptację pomieszczenia na salę w przedszkolu w Siemiątkowie oraz wyposażenie w meble i pomoce dydaktyczne w Siemiątkowie i Łaszewie. W projekcie zatrudniono 6 osób bezrobotnych. Całkowity budżet projektu na 15 miesięcy wynosi 591 562,78 zł z 15%  wkładem własnym Gminy.

           

          Siemiątkowo 31.03.2014r.

           

          W okresie trzech miesięcy realizacji projektu zrealizowano następujące zadania:

          W zakresie realizacji Zadania 1 - Utworzenie dodatkowych miejsc w przedszkolu Samorządowym w Zespole Szkół w Siemiątkowie i Zadania 2- Utworzenie punktu przedszkolnego przy PSP w Łaszewie:

          Zaadaptowano pomieszczenie magazynowe na salę dla przedszkolaków w Przedszkolu Samorządowym w Zespole Szkół w Siemiątkowie; Zakupiono zgodnie z zapisami we wniosku wyposarzenie do 2 sal t.j. w Siemiątkowie i Łaszewie: 2 regały szatniowe i po 2 biurka i krzesła dla nauczyciela,2 zestawy szafek przedszkolnych, 2 wykładziny, stoliki i krzesła dla dzieci, pomoce do rytmiki i rozwijania twórczego myślenia, kreatywności, spostrzegawczości, języków obcych; Zakupiono 2  radiomagnetofony, 2 telewizory, 2 DVD, 2 aparaty cyfrowe, 2 wielofunkcyjne zestawy nagłaśniające, 2x2tablice korkowe, 2 komplety zabawek przy zakupie których kierowano się zasadą równości szans dziewczynek i chłopców; Utworzono  dodatkowe miejsca w PS w ZS w Siemiątkowie i przyjęto 25(11dz, 14chł) dzieci 3-4 letnich oraz punkt przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Łaszewie, do którego przyjęto 11(4dz, 7chł) dzieci 3-4 letnich,  naboru dokonano zgodnie z zachowaniem zasady równości szans; Zgodnie z zapisami we wniosku zatrudniono 2 nauczycieli do prowadzenia zajęć z edukacji przedszkolnej i 2 pomoce nauczyciela oraz osoby do prowadzenia zajęć z jęz. angielskiego,  jęz. niemieckiego, rytmiki, terapii pedagogicznej, zajęć z logopedą,  psychologicznych dla rodziców; Zorganizowano wyżywienie dla 36 dzieci i jego dowóz dla dzieci w Łaszewie; Zatrudniono pomoc kuchenną na pół etatu; Od 21 stycznia 2014r. realizowane są zaplanowane zajęcia

          W zakresie realizacji Zadania 4- Zarządzanie projektem: przygotowano ogłoszenie o projekcie, regulamin, zebrano od rodziców deklaracje i karty zgłoszenia oraz oświadczenia udziału w projekcie; Przygotowano i podpisano umowy z wykonawcami; Zatrudniono personel projektu: specjalistę do rozliczeń, informatyka do uaktualniania strony www; Ogłoszono zapytania o cenę, wybrano wykonawców, wykonano zakupy i dokonano płatności; Utworzono podstronę projektu na stronie internetowej zespołu szkół; Zebrano i zatwierdzono programy do realizacji wszystkich zajęć, realizacja programów uwzględnia zasadę równości szans dziewcząt i chłopców, co widać w zaplanowanych zajęciach plastycznych, zabawach ruchowych i omawianej na zajęciach tematyce.

          Zatrudniono, wsparcie prawne oraz  zwiększono zakres zadań księgowej, dyrektora w SP w Łaszewie i wicedyrektora w ZS w Siemiątkowie o zadania zapisane we wniosku.  Dyrektorzy oznakowali zakupiony sprzęt i pomoce dydaktyczne, dokonali kontroli dokumentacji oraz monitoringu prowadzonych zajęć.

           

          Siemiątkowo 04.04.2014r.

           

           

          Realizacja zadań, w ramach projektu, na zajęciach dodatkowych

          od 21 stycznia do 31 marca 2014r z zakresu

          Na wszystkich zajęciach dodatkowych w zabawach ruchowych i słowno - muzycznych, ćwiczeniach plastycznych , poznawanym słownictwie przestrzegano zasady równości szans dziewcząt i chłopców. Na zajęciach z języka angielskiego i niemieckiego poprzez zabawę oraz piosenki dzieci poznawały i ćwiczyły proste zwroty powitalne, pożegnalne i  grzecznościowe,  słownictwo dotyczące podstawowych poleceń prowadzącego zajęcia. Poznawały nazwy członków rodziny i kolorów.  Na jęz. angielskim poznawały nazwy elementów  własnego ciała oraz najbliższych członków rodziny.

          Na zajęciach logopedycznych w pierwszym miesiącu prowadzący prowadzili diagnozę dotyczącą wad wymowy dzieci słuchając wypowiedzi dzieci podczas zabaw kontrolowanych i swobodnych. Następnie obserwowali artykulację narządów mowy w powtarzanych przez dzieci po prowadzącym wierszykach i rymowankach. W marcu zostały wprowadzone ćwiczenia  narządów artykulacyjnych , ćwiczenia oddechowe i słuchowe.

          Na rytmice dzieci uczestniczyły w zabawach integracyjnych przy muzyce, zabawach naśladowczych odgłosów przyrody oraz prostych zabawach rytmiczno - tanecznych. Rozpoznawały dźwięki wysokie i niskie, tworzyły krótkie motywy muzyczne oraz uczyły się piosenek.

          Na  terapii pedagogicznej podczas zabaw ruchowych i zajęć plastycznych prowadzona była obserwacja i  diagnoza pedagogiczna w zakresie  rozróżniania kolorów, rozróżniania i nazywania owoców i warzyw, sprawności grafomotorycznej oraz orientacji własnego ciała.  Wprowadzone zostały ćwiczenia stymulujące percepcję wzrokową  oraz grafomotorykę .

          W okresieod 01.10.2014r.do 31.12.2014 zrealizowano następujące zadania:

          W zakresie realizacji

          Zadania 1- Utworzenie dodatkowych miejsc w przedszkolu Samorządowym w Zespole Szkół w Siemiątkowie.

          W Przedszkolu Samorządowym w Zespole Szkół w Siemiątkowie realizowane były, zgodnie z planem i z podstawą programową, zajęcia z edukacji przedszkolnej dla 25 dzieci. Zakupiono karty pracy oraz zabawki i pomoce dydaktyczne  rozwijające motorykę i spostrzegawczość dzieci 3-4 letnich.Na wszystkich zajęciach w zabawach ruchowych i słowno - muzycznych, ćwiczeniach plastycznych, poznawanym słownictwie przestrzegana była zasada równości szans dziewcząt i chłopców.Odbywały się spotkania wychowawcy grupy z rodzicami. Zorganizowana została „Zabawa choinkowa” na którą dzieci przygotowały część artystyczną dla rodziców.

          Na zajęciach z języka angielskiego:  dzieci poznawały i utrwalały nazwy członków rodziny. Uczyły się nazw czynności, które wykonują podczas zabaw na placu zabaw. Poznawały i utrwalały nazwy zwierząt w ZOO oraz zwierząt domowych i hodowlanych.Uczyły się nazw części twarzy, części ciała: szyi, ramion, kończyn dolnych i górnych Nauka odbywała się poprzez zabawę, rysowanie, uczenie się rymowanek, oglądnie bajki anglojęzycznej oraz słuchanie i naukę piosenek.

          Na zajęciach z języka niemieckiegodzieci uczyły się i utrwalały zwroty używane do przedstawiania się, poznawały i utrwalały nowe kolory. Poznawały nazwy zabawek i klocków.Uczyły się słownictwa związanego z Mikołajem i Świętami Bożego Narodzenia.Nauka odbywała się  podczas śpiewania piosenek, gier, rysowania, wycinania oraz z wykorzystaniem  kart pracy, zabawek, klocków, puzzli i kart obrazkowych i malowania farbami.

          Na zajęciach logopedycznych dzieci uczyły się prawidłowego wybrzmiewania samogłosek, ćwiczyły narządy artykulacyjne  (język, wargi), wykonywały ćwiczenia słuchowe i artykulacyjno – słuchowe,usprawniały analizę i syntezę. Ćwiczyły uwagę słuchową i manualną, utrwalały wymowę głosek „k” i „l”oraz różnicowały głoski syczące, utrwalały wymowę głoski „sz” w nagłosie.. Poszerzały zasób słownictwa, ćwiczyły wymowę samogłosek i wypowiadanie się zdaniami, wykonywały ćwiczenia oddechowe . Ćwiczenia odbywały się z wykorzystaniem gier, zabaw, ćwiczeń ruchowych, kart pracy, piosenek, wierszyków logopedycznych, zagadek ortofonicznych.Wyjaśniano znaczenie narządów mowy i słuchu.

          Na rytmice dzieci uczyły się dostosowania ruchu ciała do bodźców muzycznych, rozpoznawania i zapamiętywania dźwięków na ilustracjach. Interpretowały muzykę ruchem, rysunkiem. Rozróżniały różne rodzaje muzyki (ludowa, klasyczna, rozrywkowa.Rozpoznawały głosy kolegów, koleżanek oraz odgłosy wydobywane przy użyciu różnych przedmiotów.Rozpoznawały typ muzyki (wesoła, smutna) oraz tempo (szybka wolna). Wyklaskiwały, wystukiwały, wytupywały rytm muzyki, chodziły w rytm muzyki, ćwiczyły poczcie rytmu. Wykonywały ćwiczenia taneczne z szarfami, improwizacje taneczne podskoki na jednej nodze i obunóż w rytm muzyki. Poznały nutę i ćwierćnutę i ich brzmienie

          Na zajęciach terapii pedagogicznejstymulowano sprawność językową i komunikacyjną poprzez swobodne wypowiedzi dotyczące zwierząt, czynności wykonywanych w domu oraz opowiadania treści obrazka, percepcję słuchową – odgadywanie odgłosów, powtarzanie fragmentu wiersza, percepcję wzrokową- rozpoznawanie różnic między rysunkami . Ćwiczono sprawność grafomotoryczną  (palce, dłonie), koncentrację uwagi – prezentowanie gestami wysłuchanych tekstów,rozróżnianie kolorów, orientację przestrzenną ciała (prawa, lewa), pamięć wzrokową i słuchową, równowagę ciała . Ćwiczono koordynację ręka-oko oraz płynność ruchów orientację przestrzeni(góra, dół, przód, tył). Ćwiczeniach wykorzystywano karty pracy, gry i zabawy ruchowe, wiersze i piosenki.

           

          W trzech spotkaniach z psychologiem uczestniczyło  20 rodziców. Na spotkaniach omawiano następującą tematykę:  „Rozładowanie napięć emocjonalnych, okresy wzmożonego napięcia, napady wściekłości”, „ Jak pomóc dzieciom by Radziły sobie z emocjami”, „Rola rodziców w wychowaniu dziecka i powinności z tym związanych”.

          Zadania 2- Utworzenie punktu przedszkolnego przy PSP w Łaszewie:

          W punkcie przedszkolnym przy Szkole Podstawowej w Łaszewie realizowane były, zgodnie z planem i z podstawą programową, zajęcia z edukacji przedszkolnej dla 10 dzieci. Zakupiono karty pracy oraz zabawki i pomoce dydaktyczne  rozwijające motorykę i spostrzegawczość dzieci 3-4 letnich.Na wszystkich zajęciach w zabawach ruchowych i słowno - muzycznych, ćwiczeniach plastycznych, poznawanym słownictwie przestrzegana była zasada równości szans dziewcząt i chłopców.Odbywały się spotkania wychowawcy grupy z rodzicami. Zorganizowana została „Zabawa choinkowa” na którą dzieci przygotowały część artystyczną dla rodziców.

          Na zajęciach z języka angielskiego dzieci ćwiczyły i utrwalały nazwy kolorówi poznane wcześniej słownictwo wykorzystując różne zmysły. Poznawały nowe kolory oraz uczyły się liczyć. Utrwalały poznane nazwy zwierząt i cyfr. Poznawały i utrwalały słownictwo i piosenki związane ze Świętami Bożego NarodzeniaW nauce wykorzystano kolorowanki, piosenki, układanki, domino, gry i zabawy dydaktyczne, ćwiczenia plastyczne( lepienie, rysowanie).

          Na zajęciach z języka niemieckiegodzieci uczyły się i utrwalały zwroty używane do przedstawiania się, poznawały i utrwalały znane ipoznawały nowe kolory.Uczyły się słownictwa  związanego z Mikołajem i Świętami Bożego Narodzenia. Nauka odbywała się  podczas śpiewania piosenek, gier i rysowania oraz z wykorzystaniem  kart pracy, puzzli, zabawek, kart obrazkowych i malowania farbami.

          Na zajęciach logopedycznychdzieci, uczyły się rymowanek  i wierszyków logopedycznych. Ćwiczyły poprawną wymowę, narządy artykulacyjne, wykonywały ćwiczenia słuchowe i artykulacyjno – słuchowe oraz oddechowe. Ćwiczono pamięć wzrokową, słuchową, koncentrację uwagi, usprawniano mięśnie poprzeczne i podłużne języka, mięśnie miękkie i żuchwę.. Rozwijano umiejętność wypowiadania się zdaniami. Ćwiczono dykcję, wymawianie głoski „r”, rozciąganie więzadła podjęzykowego, wyróżnianie głosek opozycyjnych oraz dźwięcznych i bezdźwięcznych. Podczas ćwiczeń stosowano zabawy ruchowe,  zabawy z rytmem, zabawy słuchowe.

          Na rytmicedzieci uczyły się koordynowania ruchu z muzyką, naśladowały instrumenty muzyczne, uczyły się piosenek ze zwróceniem szczególnej uwagi na wyraźne wymawianie tekstu i odpowiednią głośność, wyklaskiwały rytmy, podskakiwały i przytupywały w takt rytmu. Ćwiczyły wrażliwość  i słuch muzyczny, rozróżnianie tonów, poczucie rytmu, pamięć słuchową, wrażliwość muzyczną, grację, spostrzegawczość  i  modulowanie głosu. Podczas zabaw ruchowych uczyły się piosenek, wzbogacały słownictwo i ćwiczyły orientację przestrzenną.

          Na  terapii pedagogicznej dzieci ćwiczyły sprawność grafomotoryczną, percepcję wzrokową i słuchową podczas zamalowywania konturów i układania historyjek obrazkowych, wyszukiwania figur geometrycznych i porównywania ich kształtów, rozwiązywanie labiryntów i tworzenie własnych, układanie historyjek obrazkowych. Kształtowały sprawność psychoruchową przy muzyce, rozwijały motorykę dużą (szybkość, zwinność, skoczność). Ćwiczyły koordynację wzrokowo – ruchową. W ćwiczeniach wykorzystano zabawy przy muzyce i z muzyką. Rozwijano wrażliwość dziecka podczas dzielenia się wrażeniami.

           

          W trzech spotkaniach z psychologiem uczestniczyło 4 rodziców. Na spotkaniach omawiano następującą tematykę: „Rozładowanie napięć emocjonalnych, okresy wzmożonego napięcia, napady wściekłości”, „ Jak pomóc dzieciom by Radziły sobie z emocjami”, „Rola rodziców w wychowaniu dziecka i powinności z tym związanych”.

           

          Zadania 4- Zarządzanie projektem: Monitorowano realizację zajęć iprogramów.  Na bieżąco realizowano płatności, dokonywano opisu faktur i list płac oraz zakupywano produkty do przygotowania posiłków dla dzieci i artykuły biurowe. Dokonano rozpoznania rynku  i zakupiono,zgodnie z uzgodnieniami  z Mazowiecką jednostką wdrażania Projektów Unijnych, karty pracy dla 35 dzieci oraz zabawki i pomoce dydaktyczne. Dyrektorzy dokonali kontroli dokumentacji oraz monitoringu prowadzonych zajęć. Aktualizowano stronę internetową projektu umieszczając zdjęcia z zajęć i uroczystości. Przygotowano i  wysłano wniosek o płatność.

          W okresie od 01.04.2015r. do 30.06.2015r. zrealizowano następujące zadania:

          Zadanie 1 - Utworzenie dodatkowych miejsc w przedszkolu Samorządowym w Zespole Szkół w Siemiątkowie.

          W Przedszkolu Samorządowym w Zespole Szkół w Siemiątkowie realizowane były, zgodnie z planem i z podstawą programową, zajęcia z edukacji przedszkolnej dla 25 dzieci. Dzieci uczestniczyły w wycieczce do Płocka, gdzie zwiedzały ZOO i były w parku rozrywki. Wychowawczynie zorganizowały wspólnie z rodzicami i „Dzień dziecka”,” Dzień matki”, piknik rodzinny oraz zakończenie zajęć w przedszkolu. Podczas uroczystości dzieci występowały z wierszykami , piosenkami i tańcami.

          Na wszystkich zajęciach w zabawach ruchowych i słowno - muzycznych, ćwiczeniach plastycznych, poznawanym słownictwie przestrzegana była zasada równości szans dziewcząt i chłopców. Odbywały się spotkania wychowawcy grupy z rodzicami.

          Na zajęciach z języka angielskiego: dzieci utrwalały słownictwo związane z zabawkami, poznawały i utrwalały nazwy części garderoby, nazwy posiłków, warzyw i owoców, utrwalały nazwy zwierząt, cyfr i kolorów w zabawach, piosenkach, na historyjkach obrazkowych i podczas układania puzzli, poprzez piosenki i rymowanki związanych z częściami garderoby. Poznawały zwroty związane zjedzeniem (co lubię, nie lubię jeść), wakacjami. Oglądały i słuchały bajki w języku angielskim, odgadywały zagadki, rysowały, tańczyły i śpiewały piosenki utrwalając poznane słownictwo.

          Na zajęciach z języka niemieckiego dzieci poznawały i utrwalały słownictwo związane z porami roku, zjawiskami atmosferycznymi. Poznały i utrwalały nazwy zwierząt, naśladowały odgłosy zwierząt i zjawisk atmosferycznych. Utrwalały nazwy liczebników od 1 do 12, nazwy członków rodziny. Nauka odbywała się podczas śpiewania piosenek, gier, rysowania, wycinania, wyklejania, kolorowania z wykorzystaniem kart pracy oraz zabawek, klocków, puzzli i kart obrazkowych i malowania farbami.

          Na zajęciach logopedycznych dzieci ćwiczyły narządy artykulacyjne (język, wargi), wykonywały ćwiczenia słuchowe i artykulacyjno – słuchowe, usprawniały analizę i syntezę poprzez wypowiadanie się, powtarzanie wierszyków logopedycznych . Ćwiczyły wymowę samogłosek w zabawach dźwiękonaśladowczych. Utrwalały wymowę głosek „sz, cz” w ćwiczeniach i zabawie. Usprawniały narządy mowy poprzez zabawy dźwiękonaśladowcze, naśladowanie odgłosów zwierząt leśnych. Doskonaliły syntezę wzrokowo- słuchową wyrazów i analizę sylabową wyrazów. Ćwiczenia odbywały się z wykorzystaniem gier, zabaw, ćwiczeń ruchowych, kart pracy, figur geometrycznych, piosenek, wierszyków logopedycznych, zagadek ortofonicznych.

          Na rytmice dzieci wykonywały ćwiczenia uczące rytmu, i melodii, wystukiwały rytm, klaskając i uderzając w instrumenty perkusyjne. Ćwiczyły poczucie tempa, rozróżnianie wolumen głosu(szept, półgłos, głośno, cicho, grubo). Rozpoznawały dźwięki wysokie i niskie, nazwy instrumentów po dźwiękach. Wyklaskiwały, wystukiwały, wytupywały rytm muzyki, chodziły w rytm muzyki, wykonywały ćwiczenia przy muzyce z przyborami.. Rozwijały umiejętności taneczne solo i w parach. Uczyły się rozróżniania tonacji, techniki tanecznej nóg i ramion z uwzględnianiem różnych kierunków, korków tańca „Trojka”. Utrwalały poznane piosenki, rozpoznawały znane piosenki i głosy przyrody ćwicząc pamięć muzyczną.

          Na zajęciach terapii pedagogicznej dzieci uczyły się rozpoznawać i nazywać własne i cudze uczucia typu radość, smutek, złość, rozmawiały o emocjach i ich wyrażaniu, poznawały i utrwalały charakterystyczne cechy pór roku, jednocześnie ćwiczyły percepcję słuchową, koncentrację uwagi, analizę słuchowo-wzrokową. Ćwiczyły koordynację ręka-oko i płynność ruchów, motorykę małą i dużą. Rozwijały umiejętność wypowiadania się, ćwiczyły słuch fonetyczny, spostrzegawczość i wyobraźnię. Uczyły się sposobów rozładowywania napięcia, radzenia sobie z emocjami. Ćwiczeniach wykorzystywano karty pracy, gry i zabawy ruchowe, wiersze i piosenki.

          Zadanie 2- Utworzenie punktu przedszkolnego przy PSP w Łaszewie:

          W punkcie przedszkolnym przy Szkole Podstawowej w Łaszewie realizowane były, zgodnie z planem i z podstawą programową, zajęcia z edukacji przedszkolnej dla 10 dzieci. Zakupiono karty pracy oraz zabawki i pomoce dydaktyczne rozwijające motorykę i spostrzegawczość dzieci 3-4 letnich. Na wszystkich zajęciach w zabawach ruchowych i słowno - muzycznych, ćwiczeniach plastycznych, poznawanym słownictwie przestrzegana była zasada równości szans dziewcząt i chłopców. Odbywały się spotkania wychowawcy grupy z rodzicami. Zorganizowana została „Zabawa choinkowa” na którą dzieci przygotowały część artystyczną dla rodziców.

          Na zajęciach z języka angielskiego dzieci poznawały nazwy ubrań, przyborów szkolnych, uczyły się składać życzenia. Utrwalały nowe słownictwo i poznane wcześniej kolory i cyfry, zwierzęta, nazwy potraw. Nauka odbywała się podczas zabawi z wykorzystaniem kart obrazkowych, wykonywania kolorowanek. Utrwalały poznane nazwy zwierząt z użyciem kart obrazkowych, poprzez kolorowanie, oglądanie bajek i w zabawie.. Poznawały i utrwalały słownictwo i piosenki.

          Na zajęciach z języka niemieckiego dzieci poznawały i utrwalały słownictwo związane z porami roku, zjawiskami atmosferycznymi. Poznały i utrwalały nazwy zwierząt, naśladowały odgłosy zwierząt i zjawisk atmosferycznych, nazwy owoców i warzyw. Utrwalały nazwy liczebników od 1 do 12, nazwy członków rodziny Nauka odbywała się podczas śpiewania piosenek, gier, rysowania, wycinania, wyklejania, kolorowania z wykorzystaniem kart pracy oraz zabawek, klocków, puzzli i kart obrazkowych i malowania farbami.

          Na zajęciach logopedycznych dzieci, uczyły się rymowanek i wierszyków logopedycznych. Utrwalały rodziny samogłosek (uśmiechnięte, zdziwione), utrwalały wymowę głoski „sz”, wykonywały ćwiczenia oddechowe i dźwiękonaśladowcze. Ćwiczyły poprawną wymowę głosek w izolacji, przeciągnie samogłosek w pierwszej i drugiej sylabie, wyróżnianie głosek opozycyjnych. Wykonywały ćwiczenia do prawidłowej wymowy głoski „r” i usprawniały jej wymowę na początku i w środku wyrazów. Ćwiczyły wymowę głosek „k,h,g”. Podczas ćwiczeń stosowano zabawy ruchowe, zabawy z rytmem, zabawy słuchowe, naśladowanie odgłosów przyrody.

          Na rytmice dzieci ćwiczyły modulowanie siły głosu i brzmienia, pamięć słuchową i poczucie rytmu, koordynowania ruchu z muzyką. Podczas słuchania piosenek uczyły się rozróżniać tony, poruszać się w takt muzyki. Ćwiczyły wrażliwość i słuch muzyczny, poczucie rytmu, pamięć słuchową, wrażliwość muzyczną, grację, spostrzegawczość i modulowanie siły głosu i prawidłowego brzmienia. Podczas zabaw ruchowych uczyły się piosenek w tym związanych z „Dniem matki”, umiejętności współpracy w grupie, utrwalały teksty poznanych piosenek, wyrażania emocji podczas śpiewu

          Na terapii pedagogicznej podczas zabaw i gier ruchowych dzieci utrwalały słownictwo związane z lasem, ćwiczyły koordynację wzrokowo – ruchową i słuchowo – ruchową, spostrzegawczość i percepcję wzrokową, współpracę w grupie, wykonywały ćwiczenia budujące poczucie własnej wartości. Uczyły się wyrażać uczucie i emocje. Ćwiczyły umiejętność klasyfikowania przedmiotów ze względu na wybrane cechy, sprawność grafomotoryczną poprzez ćwiczenia rysunkowe i wyklejanie, lepienie z plasteliny. Kształtowano u dzieci właściwe postawy wobec mieszkańców łąki. Zapoznanie dzieci z zagrożeniami w czasie robienia zakupów w dużych makietach, u kogo szukać pomocy gdy się zgubimy?

          Tematyka spotkań rodziców z psychologiem.

          Oglądanie bajek nieodpowiednich dla dzieci.

          Przekazanie rodzicom informacji nt. wpływu bajek na zachowania agresywne, możliwość utożsamiania się dzieci z bohaterami bajek, występowanie negatywnych emocji i braku możliwości radzenia sobie z nimi bez pomocy dorosłych.

          Internet – korzyści i zagrożeni, gry komputerowe na co uważać, bezpieczne dziecko w sieci..

          Przekazanie rodzicom informacji nt., korzyści i zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu, zwrócenie uwagi na możliwość uzależnienia się dzieci od komputera i gier komputerowych oraz kontaktowania się dzieci z osobami niepożądanymi , „cyberprzemoc”. Przekazanie wskazówek dotyczących zapewnienia bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu przez dzieci.

          Wartości- po co nam w życiu?

          Rozmowa z rodzicami, nt. roli jaką spełniają w życiu wartości i ich hierarchii. Jak uczyć wychowywać dzieci zgodnie z wartościami moralnymi. Wizja świat bez wartości.

          Zadania 4- Zarządzanie projektem: Monitorowano realizację zajęć i programów, dokonano obserwacji zajęć. Na bieżąco realizowano płatności, dokonywano opisu faktur i list płac oraz zakupywano produkty do przygotowania posiłków dla dzieci i artykuły biurowe. Dyrektorzy dokonali kontroli dokumentacji oraz monitoringu prowadzonych zajęć. Aktualizowano stronę internetową projektu umieszczając zdjęcia z zajęć i uroczystości oraz opis wykonywanych zadań. Przygotowano i wysłano wniosek o płatność.

           

           

    • Kontakty

      • Zespół Szkół w Siemiątkowie
      • ewa.siwinska@siemiatkowo.net mariusz.kostrzewski@siemiatkowo.net
      • zs@siemiatkowo.net tel.236796033 dyrektor i kierownik administracyjno- gospodarczy tel. 236796016 sekretarz szkoły fax 236796317
      • ul. Warszawska 3a, 09-135 Siemiątkowo 09-135 Siemiątkowo Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych